Åtgärdspanel
Tid och plats
Datum och tid
Plats
Online
Eventdetaljer
I eventserien "DigIT(alt) studiebesök" besöker DigIT Hub spännande organisationer och företag som ger en inblick i hur arbetet med smarta städer och smart industri ser ut på olika platser i södra Sverige.
20 april: DigIT Hub besöker E-Commerce Park
Den 20 april (09:00 - 10:00) besöker vi Cornelia Molin och Elinor Franchetti på E-Commerce Park i Helsingborg där vi får en inblick i allt som rör e-handel, och lär oss hur man bygger upp ett community inom e-handel, och såklart får vi också en digital rundvandring och hälsar på några av bolagen som sitter hos E-commerce Park.
Om E-Commerce Park:
Sedan 2015 utvecklar E-Commerce Park Sveriges e-handel genom att sprida kunskap och skapa plattformar för entreprenörer att mötas! Det är ett community för e-handlare beläget i Helsingborg. Sedan starten 2015 har det gjorts en mängd saker för att stärka e-handelsscenen i Sverige. Bland annat bedrivs här ett coworking space för e-handlare och Sveriges enda e-handelsinkubator. Samarbete sker med lager-och logistikaktörer, och ett av Sveriges bästa e-handelsnätverk koordineras och de arrangerar event och utbildningar inom området.
Varmt välkomna till en rolig morgon!
Event detaljer:
- Plats: Digitalt (länk skickas till deltagarna före eventet)
- Datum och tid: 20 april, kl. 09:00 - 10:00
Registrera nu för att delta!
Vänligen notera att evenemanget kommer att spelas in för videostreaming och publik delning. Genom att delta i evenemanget godkänner du att din bild och/eller röst spelas in och publiceras.