Det räcker inte med ingenjörer!

Det räcker inte med ingenjörer!

Välkommen till ett samtal om hur den högre utbildningen i Sverige bättre kan anpassas för att öka studenters teknikmedvetenhet

By Timbro

Date and time

Location

Timbro

Kungsgatan 60 111 22 Stockholm Sweden

About this event

  • Event lasts 1 hour 30 minutes

Hoppas på fler ingenjörer eller bryta upp stuprören som skadar svensk högre utbildning? Räcker det med en STEM-strategi eller krävs en strukturomläggning inom högre utbildning?  Den 28 augusti lanserar Timbro den nya rapporten “Det räcker inte med ingenjörer!”. Rapporten visar hur Sverige har implementerat Bologna-direktivet på ett sätt som skapar inlåsningseffekter och direkt skadar svensk arbetsmarknad. Med inspiration från Danmark presenteras också reformförslag som kan få ordning på problemen. Rapporten är författad av Hannah Stutzinsky. Varmt välkomna till frukostlansering på Timbro!

---------------

Medverkande i samtalet är:

Maria Nilsson - Statssekreterare hos gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm

Clas Olsson - Ordförande för produktivitetskommissionen

Elfva Barrio - Förbundsordförande S-studenter

Rasmus Elfström - Förbundsordförande Centerstudenter

Samtalet modereras av Lovisa Lanryd, välfärdsansvarig på Timbro

---------------

Praktisk information:

Det här evenemanget riktar sig till människor som håller på med utbildningsfrågor, politik och opinionsbildning.

Tid: torsdag den 28 augusti kl. 08:00-09:30, från 08:00 serveras frukost. Samtalet börjar 08:30.

Plats: Kungsgatan 60

Vid frågor, kontakta pressekreterare Filip Seiman.

Mail: filip.seiman@timbro.se

Tel: 076-297 94 99

Organized by

Timbro grundades 1978 och är Nordens största marknadsekonomiska tankesmedja med uppdraget att långsiktigt bilda opinion för marknadsekonomi, fri företagsamhet, individuell frihet och ett öppet samhälle.

FreeAug 28 · 8:00 AM GMT+2